איך מקבלים החזר מס

איך מקבלים החזר מס?

איך מקבלים החזר מס בישראל? מכירים את “שיטת
מצליח”? במדינת ישראל זהו ביטוי עממי שנועד לתאר פעולה שמנסה לנצל חוסר תשומת לב של הזולת, כדי להפיק תועלת על חשבונו.
“שיטת מצליח” הפכה כל כך מקובלת בתרבות הישראלית שאפילו מוסדות המדינה נוהגים לפיה, ובפרט רשות המיסים אשר באמצעות נוהל “תיאום מס” שנתי שנעשה בתחילת שנת המס, גורמת לכך ששכירים רבים מבצעים במהלכה תשלומי מס הכנסה עודפים. רבים מהם כלל לא מודעים לכך וגם מי שכן מודע לא מתעמק בדרך כלל כדי לברר איך מקבלים החזר מס. 

החזר מס בישראל מיועד לשכירים אשר אינם חייבים בהגשת דוח שנתי. מדובר על עובדים שכירים בעלי הכנסה חייבת במס מעל סכום של 651,600 ₪ נכון לשנת המס 2020. יש לציין כי החזר המס כולל גם את בן/בת הזוג ובמידה שישנה חובה על מי מבני הזוג להגשת דוח שנתי, לא ניתן להגיש בקשה להחזר מס (לעניין גובה הכנסה חייבת, הכנסה של 651,600 ש”ח לכל אחד בנפרד).

סיבות רבות עשויות לגרום להפרשים בחישוב המס, כך שתיווצר זכאות להחזר מס לשכיר.

 1. עבודה אצל מספר מעסיקים באותה
  שנה.
 2. עבודה שאינה רציפה.
 3. קבלת קצבאות מביטוח לאומי, לדוגמא: דמי לידה/ תגמולי מילואים/ דמי אבטלה וכיוצא בזה.
 4. שינויים במצב המשפחתי (גירושין, פרידה, נישואים בשנית).
 5. תשלום עצמאי לקופת גמל/ ביטוח חיים.
 6. עדכונים שלא בוצעו בצורה תקינה במערכת השכר של המעסיק.

נקודות זיכוי ו/או פטורים יכולים גם הם להשפיע על זכאות להחזר מס הכנסה. 

רשימה חלקית של אלה יכולה לכלול:

 1. פטור עיוור/ נכה
 2. פטור על הפרשי הצמדה וריבית
 3. נקודת זיכוי בגין סיום לימודים אקדמאים/
  לימודי מקצוע
 4. ישוב מזכה
 5. זיכוי עבור עולה חדש/ תושב חוזר
 6. זיכוי בגין ילד/הורה/בגיר נטול יכולת
 7. ילדים בעלי בעיות קשה וריכוז באישור ועדת השמה, ההורים זכאים להטבת מס.
 8. זיכוי לחייל משוחרר
 9.  זיכוי בגין ילדים עד גיל 5.
 10. תרומות למוסד ציבורי מוכר

בדיקת החזר מס לשכירים חינם

לכל בקשת החזר מס יש לצרף אסמכתאות מתאימות כמו טפסי 106, אישורים על קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי וכו’. גם צילום צ’ק מבוטל או אישור ניהול חשבון בנק הוא חובה על מנת לפתוח בקשה להחזר מס, וצילום תעודת זהות + ספח. אולם הדבר הראשון בדרך לקבלת החזר מתחיל בבדיקת זכאות להחזר וזאת ניתן לבצע כיום באמצעות כלי דיגיטלי משוכלל ומתקדם שמחשב בעזרת שני שאלונים קצרים את הסיכויים באחוזים לזכות בהחזר מס מרשות המיסים.

נסו גם אתם את הכלי הדיגיטלי לבדיקת החזר מס, זה לוקח רק שתי דקות: https://bitan-finance.co.il/questionnaire/

בדיקת החזר המס תיתן לך אינדיקציה מצוינת האם יש טעם להמשיך הלאה להגשת בקשה להחזר מס. חשוב לדעת כי לא מועברים בשלב זה פרטים אישיים למס הכנסה ואין ממה לחשוש. בכלל, לפני שמגישים בקשה להחזר מס, מומלץ לפנות לאיש מקצוע כדי שזה יוודא את הכדאיות של הגשת הבקשה. הסיבה לכך היא שבעקבות הבקשה, מס הכנסה מתחיל לבדוק בעצמו את תשלומי מס הכנסה של המבקש בשש השנים האחרונות. ככלל, יש לדעת כי ניתן לבקש החזר מס עד שש שנים אחורה. 

אם מס הכנסה מגלה בבדיקה שלו שלאדם מסוים ישנו חוב למס הכנסה או שהוא שילם מס נמוך מדי, זה יקזוז מהחוב כלפיו, אם קיים כזה. לכן רצוי שגורם מקצועי יוודא שהבקשה אכן כדאית כדי ששכרו לא ייצא בהפסדו כמאמר מטבע הלשון.

לאחר מכן, ניתן לבצע את הבקשה להחזר מס באופן דיגיטלי באמצעות מייצג, מה שחוסך התעסקות בבירוקרטיה וזמן יקר, ומביא לתוצאות מהירות בהרבה מאשר דרך הגשה ידנית. בקשה להחזר מס אונליין מאפשרת לקבל את הכסף תוך זמן קצר, כשלושה חודשים בממוצע. החזרי מס יכולים להגיע לסכומים של אלפי ואף עשרות אלפי שקלים.

אהבת את מה שקראת? ממשיכים לבדיקת זכאות

Call to Action Link