החזר מס שבח דיגיטלי

מהו מס שבח?
מס שבח נובע כתוצאה ממכירה של נכס פרטי או עסקי / מסחרי – קרקע, חנות, משרד, מחסן, עסקאות קומבינציה, השבחת דירה, כירת זכויות בלתי מנוצלות בבנייה, דירת מגורים ועוד, ומהווה את ההפרש שבין שווי הרכישה של הנכס לבין שווי המכירה שלו, בניכוי הוצאות מוכרות אשר הוצאו לצורך הרכישה, ההשבחה והמכירה של הנכס. כלומר, אדם אשר קנה נכס ובמהלך השנים ערכו של הנכס עלה, יידרש בתשלום של מס כאשר ימכור את הנכס, על כך שהפיק ממנו רווח. זהו המס המרכזי בעולם הנדל”ן ואחד הגבוהים במדינת ישראל.

מהו החזר מס שבח?

בכל הקשור לתחום המסים, שווה לבצע תכנון מקדים של המס עוד לפני ביצוע הפעולות, על מנת לנצל היטב את החוקים, הרפורמות והתחשיבים. כשמדובר בתשלום של מס שבח – החיסכון יכול להגיע לעשרות ומאות אלפי שקלים. ישנם שני מקרים בהם מומלץ להסתייע ברואה חשבון. תכנון מראש טרם ביצוע העסקה ובכך תשלום המס יבוצע בצורה מיטבית או לחלופין החזר מס שבח במקרה של עסקה שבוצעה. במידה ואתם עתידים למכור נכס – התייעצו עם רואה חשבון מוסמך כדי להפיק את התועלת המרבית מהמכירה, ואם כבר מכרתם את הנכס ושילמתם מס שבח, תוכלו לקבל החזר מס שבח יחסי במידה ואתם עומדים בקריטריונים.

חישוב מס שבח, איך מתבצע?
חישוב מס שבח הוא עניין מורכב מאוד וסביר להניח שאדם שאינו בקי בתחום יתקשה לבצע אותו לבדו. ככלל, מס השבח הינו מחיר מכירה פחות מחיר רכישה. בתווך הזה, יש לחשב הוצאות שונות, וכן את סוג הנכס ומועד רכישתו. לרשותכם מחשבון מס שבח מטעם רשות המסים, באמצעותו תוכלו לחשב את המס על עסקה פשוטה שעומדת להתבצע או שכבר בוצעה. עם זאת, יש לקחת בחשבון שמדובר במחשבון אשר מבצעה הערכה ראשונית, ללא שקלול של משתנים רבים אשר יש לקחת אותם בחשבון ומפחיתים בחבות המס. לצורך כך, כדאי להיוועץ ברואה חשבון מומחה בתחום.

מי זכאי להחזר מס שבח?
זכאות החזר מס שבח ניתנת למי שעומד באחד מהקריטריונים הבאים: אנשים מעל גיל 60, זוגות המחלקים את תשלום המס ביניהם; קיזוז הפסדים; פריסת מס שבח תוך ניצול של מדרגות מס או נקודות זיכוי שטרם נוצלו; בעלי פטורים או הקלות קבועים לפי תקנות מיסוי מקרקעין; ניצול שיעורי מס היסטוריים; בעלי יכולת ניצול הטבות מס אשר ניתנו להם ביחס לרכישה או מכירת דירה בתקופות ספציפיות וכן מי שמבצע תכנון מס מיטבי.

שאלה חשובה – האם מכירת דירת מגורים חייבת במס?
ככלל, מכירה של דירת מגורים חייבת במס, אם כי יש מקרים בהם יחול עליה פטור ממס שבח. על הדירה לעמוד תחילה בקריטריונים הבאים המגדירים אותה כדירת מגורים מזכה: זוהי דירה או חלק מדירה, שבנייתה נסתיימה, שהיא משמשת למגורים או עתידה לשמש למגורים והיא בבעלותו או חכירתו של יחיד ולא של חברה. כמו כן, יוצהר כי הדירה אינה מהווה מלאי עסקי לצורכי מס הכנסה. לאחר שהוכרה כדירת מגורים מזכה, היא נדרשת לעמוד באחד מן הקריטריונים הבאים: דירה הניתנה בירושה; דירה שהועברה בהסכם גירושין; דירה אשר נמכרה ביחד עם דירה נוספת במטרה לרכוש דירה אחת גדולה (זהו פטור חד-פעמי) ועוד.

עומדים בתנאים לקבלת החזר מס שבח?

יש ללחוץ על האייקון לבדיקת זכאות החזר מס/שבח, לאחר לחיצה יש לענות בשאלון הראשון על שאלה 5, האם מכרתם נכס מקרקעין? ענו את התשובה, כן.

כחלק מהתהליך, תידרשו לענות על שאלות זהות להחזר מס דיגיטלי, מעבר להחזר מס דיגיטלי רגיל, נבצע בדיקה פרטנית מולכם לגבי זכאות החזר מס שבח, בנוסף לחישוב הרגיל של החזר מס דיגיטלי.

לקבלת הסבר מפורט יש להיכנס ללינק החזר מס לשכירים ולקרוא על התהליך במלואו. בהצלחה, קדימה בא נצא לדרך!

מנהל מחלקת החזר מס שבח –

אבי ביטן, שותף ומייסד החברה, רו”ח, משפטן, מומחה במתן הלוואות מדינה ויועץ פיננסי.
מומחה בתחומו, רו”ח מוסמך כ- 15 שנים מטעם לשכת רואי חשבון בישראל.
במרוצת השנים צבר ניסיון רב בתחומים רבים: ראיית חשבון, היבטים משפטיים, ייעוץ וליווי מאות עסקים על בסיס שוטף, הפקה וביצוע עשרות החזר מס/שבח, ייעוץ ובניית תמהיל משכנתאות תוך התייחסות ספציפית לכל לקוח ולצרכיו האישיים ועוד.
אבי ביטן, רו”ח, מנהל מחלקת החזר מס שבח ומשכנתאות בחברת ביטן את ביטן פיננסים, מה שמבטיח טיפול איכותי.
לקוחותינו מעידים שמדובר באדם מקצועי, יסודי ברמות הכי גבוהות, מוביל, יצירתי, מנהיג ודמות לחיקוי מבחינת התנהלות, יושרה ומקצועיות.

אהבת את מה שקראת? ממשיכים לבדיקת זכאות

Call to Action Link

המחשת תהליך החזר מס שבח