זיכוי בעד ילדים נטולי יכולת

כל אזרח עובד במדינת ישראל נדרש בתשלום למס הכנסה. ההתחשבנות בין אזרח במדינה לבין רשות המסים, מבוצע בבדיקה לאורך שנה קלנדרית שלמה. נתונים אישיים של כל אזרח עובד מאפשרים לו לקבל הטבות או הקלות שונות, ועל פי נתונים אלה, נקבעים שיעורי תשלומי המסים שלו. במאמר זה נסביר על הטבת המס בגין ילד נטול יכולת.

מהו החזר מס דיגיטלי?

במהלך שנה קלנדרית, משלם עובד בישראל מיסים שגובהם מושפע מנקודות הזיכוי שלו וגובה המשכורת החודשית. בתחילתה של כל שנה, מבוצעת במס הכנסה סקירה מדוקדקת אודות תשלומי המס ששילם העובד ושינויים שחלו במצבו האישי או המשפחתי במהלך השנה החולפת. שינויים אלה, כדוגמת הכרה בילד נטול יכולת, מעניקים לעובד נקודות זיכוי ששוות כסף. החזר המס היחסי בין המיסים ששולמו בשנה החולפת לבין המיסים שנדרש לשלם לאחר קבלת זכאותו להנחה במס בעד ילד נטולי יכולת, ישולם לעובד בשנה העוקבת כנגד מסמכים המעידים על זכאותו. כדי לעמוד על הזכויות המגיעות לכם, כדאי להכיר את הנהלים והפקודות של מס הכנסה.

המשמעות של ילד נכה או נטול יכולת

“ילד נטול יכולת” מוגדר לפי החוק כילד משותק, ילד בעל לקות למידה חמורה המשולב במסגרת החינוך המיוחד, ילד עיוור או ילד שסובל מעיכוב משמעותי בהתפתחות השכלית שלו, והזכאות ניתנת גם בעבור ילדים בוגרים מעל גיל 18 העונים לתנאים דומים. מתוקף המצב, חלק בלתי נפרד משגרת יומם של הוריו נוגע לביקור תדיר במרפאות, תשלומים בעבור תרופות וכן טיפולים שונים. רשויות המס מקלות על הורים אלה, ומעניקות הטבה בתשלום מס הכנסה בגובה של 2 נקודות זיכוי לאחד ההורים, ונקודות זיכוי אלה יצטרפו לנקודות הבסיסיות שניתנות לכל אזרח עובד במדינת ישראל – אישה 2.75 נקודות זיכוי, גבר 2.25 נקודות זיכוי. ערכה של נקודת זיכוי אחת שווה ל-216 ₪ בחודש, ול-2,592 ₪ בשנה, ובסה”כ במקרה זה, כ- 432 ₪ בחודש ו- 5,184 בשנה. ניתן לקבל החזר מס רטרואקטיבי למשך 6 שנים אחורה, כל עוד הזכאות הייתה קיימת באותן שנים.

איך מתבצע העדכון על מצבו של ילד נטול יכולת?

בכל תחילת שנה קלנדרית, נדרש עובד למלא טופס 101, המשפיע על ניכויי השכר שלו ובכלל זה מס הכנסה. בטופס זה, יש לסמן את הסעיף הרלוונטי הנוגע למצב הילדים. בנוסף, יש למלא את טופס 116 א – בקשה לזיכוי ממס בגין קרוב נטול יכולת. לצורך קבלת נקודות הזיכוי, יש לשמור מסמכים רפואיים שונים אשר מעידים על מצבו של הילד ולוודא שמופיעים בהם המינוחים אותם בוחנים פקידי השומה.

החזרי מס דיגיטלי חברת ביטן את ביטן פיננסים

במסגרת שירותי ביטן את ביטן פיננסים, אנו מציעים שירות של החזרי מס לשכירים, תוך ליווי אישי, מקצועיות ועם אפשרות להעלאת טפסים באופן מקוון.

אם התעניינת במאמר הזה כנראה יעניין אותך גם:

על כמה שנים אחורה אפשר לקבל החזר מס?

רוב האזרחים כלל לא יודעים שהחזר מס הכנסה ניתן לדרוש גם עבור אירועים או שינויים שהתרחשו לפני שנים. החוק במדינת ישראל קובע כי במהלך שנת מס ניתן להגיש בקשה להחזר מס עבור שש שנים אחורה. למה בכלל יש החזר מס? מתישהו בשנים האחרונות קרה לך אירוע מסוים, אולי אפילו שולי, אבל כזה שבעקבותיו מגיע לך ... להמשך קריאה