זיכוי ממס הכנסה לעולה חדש

כל אזרח עובד במדינת ישראל נדרש בתשלום למס הכנסה. ההתחשבנות בין אזרח במדינה לבין רשות המסים, מבוצע בבדיקה לאורך שנה קלנדרית שלמה. נתונים אישיים של כל אזרח עובד מאפשרים לו לקבל הטבות או הקלות שונות, ועל פי נתונים אלה, נקבעים שיעורי תשלומי המסים שלו.

מהו החזר מס דיגיטלי?

במהלך שנה קלנדרית, משלם עובד בישראל מיסים שגובהם מושפע מנקודות הזיכוי שלו וגובה המשכורת החודשית. בתחילתה של כל שנה, מבוצעת במס הכנסה סקירה מדוקדקת אודות תשלומי המס ששילם העובד ושינויים שחלו במצבו האישי או המשפחתי במהלך השנה החולפת. שינויים אלה, מעניקים לעובד נקודות זיכוי ששוות כסף. החזר המס היחסי בין המיסים ששולמו בשנה החולפת לבין המיסים שנדרש לשלם לאחר קבלת זכאותו בגלל היותו עולה חדש, ישולם לעובד בשנה העוקבת כנגד מסמכים המעידים על זכאותו. כדי לעמוד על הזכויות המגיעות לכם, כדאי להכיר את הנהלים והפקודות של מס הכנסה.

תושב חוזר ועולה חדש

עולים חדשים עומדים בפני מצב מאתגר ושלל התמודדויות בעת הקליטה וההסתגלות לחיים בישראל. על מנת לסייע להם בכך, מוענקות להם נקודות זיכוי למשך 42 החודשים הראשונים מאז מועד עלייתם לארץ, שמשמעותן הנחה בתשלום המס. נקודות הזיכוי מחושבות באופן שנתי ומתחלקות בצורה הבאה:

  • בעבור 18 החודשים הראשונים מאז העליה לארץ, זכאי העולה ל-3 נקודות זיכוי (648 ₪ בחודש).
  • בעבור 12 החודשים הבאים, זכאי העולה ל-2 נקודות זיכוי (432 ₪ בחודש).
  • בעבור 12 החודשים הנותרים, זכאי העולה לנקודת זיכוי אחת (216 ₪ בחודש).

עולה חדש שבתקופת הזמן של 42 החודשים מאז עלייתו התגייס לשירות סדיר בצה”ל או החל ללמוד במוסד אקדמי, לא יהנה מההטבה במס במהלך שירותו/לימודיו, אך יהיה זכאי לקבל את המשך ההטבה לאחר השירות בצה”ל או סיום הלימודים, בהתאם ליתרה שטרם ניצל.

איך מתבצע העדכון בגין עולה חדש?

בכל תחילת שנה קלנדרית, נדרש עובד למלא טופס 101, המשפיע על ניכויי השכר שלו ובכלל זה מס הכנסה. בטופס זה, יש לסמן “עולה חדש”, ולצרף תעודת עולה. חשוב לדעת, שניתן לנצל את ההטבה עד 6 שנים אחורה.

 

החזרי מס דיגיטלי חברת ביטן את ביטן פיננסים

במסגרת שירותי ביטן את ביטן פיננסים, אנו מציעים שירות של החזרי מס לשכירים, תוך ליווי אישי, מקצועיות ועם אפשרות להעלאת טפסים באופן מקוון.

אם התעניינת במאמר הזה כנראה יעניין אותך גם:

על כמה שנים אחורה אפשר לקבל החזר מס?

רוב האזרחים כלל לא יודעים שהחזר מס הכנסה ניתן לדרוש גם עבור אירועים או שינויים שהתרחשו לפני שנים. החוק במדינת ישראל קובע כי במהלך שנת מס ניתן להגיש בקשה להחזר מס עבור שש שנים אחורה. למה בכלל יש החזר מס? מתישהו בשנים האחרונות קרה לך אירוע מסוים, אולי אפילו שולי, אבל כזה שבעקבותיו מגיע לך ... להמשך קריאה