פטור ממשיכת כספי תגמולים החייבים ב-35% מס

כספי תגמולים משמשים כקצבה בהגעה לגיל הפנסיה, וההפקדה לקרן הגמל מבוצעת על ידי המעביד והעובד. החל מ-1.7.2015 לא ניתן למשוך כספים מקופת גמל לפני המועד הקבוע מבלי לשלם מס גבוה של 35%. זאת, כדי למנוע מצב בו עובדים מושכים את כספי הפנסיה שלהם ולא דואגים ליום שאחרי. יחד עם זאת, ישנן אוכלוסיות שזכאיות לפטור מתשלום מס בגין משיכת כספי תגמולים.

 

באילו מקרים ניתן לקבל פטור מתשלום מס משיכת כספי תגמולים?

  • מיעוט הכנסות – עמיתים שבמהלך השנה ההכנסה החודשית שלהם לא עלתה על שכר המינימום (או פעמיים שכר המינימום אם יש להם ילד שטרם מלאו לו 18).
  • הוצאות רפואיות – עמיתים שההוצאות הרפואיות שלהם או של קרוב משפחתם (לא כולל הוצאות על טיפולי שיניים), גבוהות ממחצית ההכנסה השנתית שלהם ושל בני הזוג. קרוב משפחה מוגדר כאחד מאלה: בן זוג, הורה, הורי הורה, צאצא, צאצא של בן הזוג, ובן הזוג של כל אחד מהקרובים הללו.
  • נכות רפואית – עמיתים שאחרי פתיחת קרן הפנסיה נקבעה להם או לקרוב שלהם נכות רפואית בשיעור של 75% ומעלה.  קרוב משפחה מוגדר כאחד מאלה: בן זוג, הורה, הורי הורה, צאצא, צאצא של בן הזוג, ובן הזוג של כל אחד מהקרובים הללו.

 

מהו התהליך לקבלת פטור?

במקרה של מיעוט הכנסות, יש למלא טופס 159א ולהעביר לקופת הגמל בצירוף תלושי שכר ומצב חשבון. במקרים אחרים, יש למלא טופס 159 ולפנות לפקיד שומה עם מסמכים המאמתים את טענתכם (הוצאות רפואיות / נכות רפואית).

 

החזרי מס דיגיטלי חברת ביטן את ביטן פיננסים

במסגרת שירותי ביטן את ביטן פיננסים אנו מציעים שירות של בדיקת החזר מס דיגיטלי, תוך ליווי אישי, מקצועיות ועם אפשרות להעלאת טפסים באופן מקוון.

אם התעניינת במאמר הזה כנראה יעניין אותך גם:

על כמה שנים אחורה אפשר לקבל החזר מס?

רוב האזרחים כלל לא יודעים שהחזר מס הכנסה ניתן לדרוש גם עבור אירועים או שינויים שהתרחשו לפני שנים. החוק במדינת ישראל קובע כי במהלך שנת מס ניתן להגיש בקשה להחזר מס עבור שש שנים אחורה. למה בכלל יש החזר מס? מתישהו בשנים האחרונות קרה לך אירוע מסוים, אולי אפילו שולי, אבל כזה שבעקבותיו מגיע לך ... להמשך קריאה